Тазобедрена ендопротеза тип Чарнли
От: Ж** М** Зададен на: 13/03/2019 Отговорен на: 22/03/2019Въпрос
Здравейте, Интересувам се имате ли в списъка прилаган в болничната медицинска помощ "Тазобедрена ендопротеза с циментна фиксация - тип Чарнли". Преди два дни майка ми ( 90 год.) падна и счупи ставата. Обърнахме се към болница "Сердика" където я оперираха по спешност и поставиха посоченият вид става, но срещу заплащане. Цената е 1560 лв., но във фактурата е написано "Реимбурсирана сума от НЗОК - 1560лв." Въпросът ми е - Законно ли е да заплащам за изделие, което Вие реимбурсирате на болничното заведение. Благодаря ви предварително. Маринова
Отговор
В случая майка Ви е постъпила в лечебно заведение за болнична помощ, сключило договор с РЗОК/НЗОК по клинична пътека № 218 „Оперативни процедури с алопластика на тазобедрена и колянна става“.
НЗОК заплаща на изпълнителите на болнична помощ за всички медицински дейности, включващи: изследвания, предоперативна подготовка, операция, лечение в болницата с назначаване до два контролни прегледа, задължително записани в епикризата, в рамките на 30 дни след изписването, в същото лечебно заведение за болнична помощ.
За тези дейности пациентът не дължи нищо, с изключение на потребителската такса за болничен престой - по 5.80 лв. на ден – но не повече от 10 дни годишно, освен ако не е освободен от нея.
В клинична пътека № 218 е включено и поставянето на ставна протеза за тазобедрена става.
НЗОК заплаща единствено за медицински изделия, прилагани в болничната медицинска помощ, ако те са включени в т.нар. Списък с медицински изделия, които НЗОК заплаща в условията на болнична медицинска помощ. Списъкът е публикуван на сайта на НЗОК.
Най-подходящото медицинско изделие се определя от лекуващия лекар.
В зависимост от типа/вида на поставеното медицинско изделие, стойността на което се заплаща от НЗОК извън цената на клиничната пътека, НЗОК заплаща на лечебното заведение съответната сума до стойността, посочена срещу всяка една позиция в Списъка (напр.1080 лв., 1560 лв., 1500 лв., 1556 лв.)
При поставяне на по-скъпо медицинско изделие, пациентът доплаща сумата над тази, осигурена по здравна каса.
Болницата задължително издава финансови документи, в които е посочено за какво е плащането. Сумата, която се заплаща от НЗОК, се превежда на лечебното заведение, а не на пациента, след като вложеното медицинско изделие се отчете по определен ред.
Тъй като Вие сте задали въпроса си и на сайта на НЗОК - на електронен адрес: [email protected] , ще получите официален отговор по съответната процедура.