Хемодиализа
От: Н** И** Зададен на: 03/02/2019 Отговорен на: 12/02/2019Въпрос
Здравейте, мой близък от няколко години живее в Гърция. Там е здравноосигурен, а в България са спрени здравноосигурителните му права. От миналата седмица е на хемодиализа в болница в Гърция. Налага се скоро да се прибере в България. След като тук са спрени здравноосигурителните му права, какъв е редът и условията, за да продължава хемодиализата докато е в България? Ще трябва ли да заплаща за процедурите в българска болница? Благодаря!
Отговор
След като Вашият близък е здравноосигурен в Гърция, независимо от наличието на български Единен граждански номер (ЕГН), при временен престой в България (или в друга държава от ЕС), той има право на спешна и неотложна медицинска помощ (до приключване на временния му престой) в рамките на пакета на задължителното здравно осигуряване - срещу представяне на валидна Европейската здравноосигурителна карта (ЕЗОК), издадена от държавата по осигуряването (Гърция).
Тъй като здравната помощ, оказвана на лица с хронични заболявания (включително отпускането на необходимите лекарства/медицински изделия/диетични храни за хроничното заболяване) съгласно Решение S3 на Административната комисия към ЕК, е неотложна помощ, Вашият близък може да проведе необходимата хемодиализа в България (или друга държава от ЕС) по реда за българските здравноосигурени лица срещу представяне на валидна гръцка ЕЗОК или Удостоверение за временно заместване на ЕЗОК .
За целта обаче се изисква пациентът предварително да се договори със съответното лечебно заведение в България, разполагащо с квалифициран медицински персонал и специализирано оборудване – за предоставяне на необходимата медицинска помощ. Пациентът следва да представи и медицинска документация (напр. епикризи, резултати от специализирани изследвания, рецепти и т.н.) пред лечебното заведение в България, за да докаже необходимостта от продължаване на съответната терапия при престой в България (или другата държава от ЕС).