получаване на реална медицинска помощ
От: В** А** К** Зададен на: 12/12/2018 Отговорен на: 21/12/2018Въпрос
Интересува ме процедурата на лечение на камъни в бъбреците, клиничните пътеки за отстраняване на камъни в бъбреците, доплащането, болничните заведения и имената на лекарите осъществяващи операциите. Здравеопазването предлага диагностика , къде се осъществява лечението?
Отговор
1. Има различни клинични пътеки и различни методи за отстраняване на камъни в бъбреците. Зависи точно какъв е конкретният случай и какво е решението на лекуващия лекар в зависимост от здравословното състояние на пациента. При наличие на камък в уретера методът на лечение, т.е. по коя клинична пътека ще се извърши лечението, се определя от специалиста уролог. Пациентът може да бъде приет например по клинични пътеки „Ендоскопски процедури при обструкции на горните пикочни пътища“, „Оперативни процедури на бъбрека и уретера с голям и много голям обем и сложност“ и др., както и по Амбулаторна процедура № 12 „Бъбречно-каменна болест: уролитиаза – екстракорпорална литотрипсия“.
В този смисъл можем да Ви дадем точен отговор дали е необходимо да бъде заплащано за лечението, когато има конкретика по въпроса. Уточняваме обаче, че НЗОК не заплаща някои медицински изделия и консумативи, което е изрично посочено в клиничните пътеки.
2. Справка дали лечебното заведение за болнична помощ, в което здравноосигуреното лице може да постъпи по свой избор, има сключен договор с НЗОК за съответната клинична пътека (КП), може да направите на сайта на НЗОК – www.nhif.bg - меню „Информация за договорени дейности“ – линк „Болници“. Има възможност за избор на област, община, населено място. Кликвате върху номера на клиничната пътека и излизат резултати за лечебните заведения, сключили договор по нея.
Потребителската такса за болничен престой в лечебно заведение, сключило договор с НЗОК за изпълнение на определена клинична пътека, е в размер на 5.80 лв. – сума, определена с постановление на Министерския съвет - за всеки ден болнично лечение, но за не повече от 10 дни годишно (освен ако лицето не е освободено от нея съгласно чл.37 от Закона за здравното осигуряване и Националния рамков договор 2018 г.- Приложение 11 - „Списък със заболяванията, при които здравноосигурените са освободени от потребителска такса“).