Покриване на разходи за операция от НЗОК
От: А** В** Зададен на: 10/01/2019 Отговорен на: 10/01/2019Въпрос
Здравейте ! Ситуацията е следната - в домашни условия възрастна жена на 82 години пада и чупи бедрена кост на десетина сантиметра под трохантера. Приета е в болница и е направена операция за да се стабилизира ставата като е поставена планка със седем пирона.В епикризата при изписване е записано клинична пътека 217. Въпроса ми е здравната каса поема ли разходите по операцията и в какъв размер!?
Отговор
В конкретния случай пациентката е постъпила в лечебно заведение за болнична помощ, сключило договор с РЗОК/НЗОК по клинична пътека № 217 „Оперативни процедури с голям обем и сложност на таза и долния крайник“. НЗОК заплаща на изпълнителите на болнична помощ за всички медицински дейности, включващи: изследвания, предоперативна подготовка, операция, лечение в болницата с назначаване на два контролни прегледа, задължително записани в епикризата, в рамките на 30 дни след изписването, в същото лечебно заведение за болнична помощ.
За тези дейности пациентът не дължи нищо, с изключение на потребителската такса за болничен престой - по 5.80 лв. на ден – но не повече от 10 дни годишно, освен ако не е освободен от нея.
НЗОК заплаща определени медицински изделия, с изключение на ортосинтезните (фиксиращи) консумативи и инструменти, което е регламентирано в съответната клинична пътека.
В клиничните пътеки по ортопедия и травматология са изрично посочени медицинските изделия и скъпоструващи консумативи, които НЗОК не заплаща (това могат да бъдат например титаниеви импланти и винтове, пирони, плаки и пластини…), за каквито питате, и те са за сметка на здравноосигуреното лице.
В клинична пътека № 217 изрично е отбелязано, че НЗОК не заплаща Медицински изделия и инструменти за фиксиращите процедури.