спешно лекарства
От: K** P** Зададен на: 08/08/2011 Отговорен на: 08/08/2011Въпрос
Здравейте,писах ви на 5.08,а гледам вече отговаряте на хората,които са ви писали на 08.08.Моля ви наистина е спешно.Намирам се в чужбина,продылжавам да се осигурявам в Былгария.с непрекыснати здравни осигуровки сым.Оперираха ми щитовидната жлеза.Всеки месец ми се изписват следните лекарства:Еутирокс,ксанакс,стимулотон,небиволол.(Бравилол)Този месец отказаха да ми изпишат необходимите лекарства,защото сым в чужбина.Така аз останах без необходимите ми лекарства.нали имам здравни осигуровки,нали си плащам лекарствата,моля обяснете ми какво значение има кыде се намирам.Нали сым былгарски гражданин.Изобщо не ми е ясно.Аз не правя контрабанда с лекарства,просто ми се изпращат необходимите за месеца лекарства.Щитовидната жлеза след операцията не функционира правилно.Тсх-8.7.6903
Отговор
Няма основание за дългосрочно предписване на безплатни или частично платени лекарства от Лекарствения списък на НЗОК на пациенти с хронични заболявания, които заминават извън страната, тъй като НЗОК заплаща напълно или частично лекарства, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели за домашно лечение единствено на територията на страната – т.е. в България. Лекарствата се отпускат лично на пациента и не могат да се получават от друго (упълномощено) лице. Лекарства по линия на НЗОК се предписват след проведен преглед.
Ако престоят Ви е в страна от Европейския съюз, Вие би следвало да уредите въпроса с получаването на лекарствата си още преди Вашето заминаване. Тъй като здравната помощ, оказвана на лица с хронични заболявания, съгласно Решение S1 на Административната комисия към ЕК, е неотложна помощ, тя може да се ползва срещу валидна здравноосигурителна карта (или Удостоверение за временно заместване на ЕЗОК). Вие би следвало още преди заминаването да се осведомите относно реда за отпускане на Вашите лекарства в държавата, в която ще пребивавате. Същевременно, за да докажете необходимостта от продължаване на необходимата терапия при престой в другата държава, трябва вече да имате назначено такова лечение в България и да докажете този факт документално (с епикризи, резултати от специализирани изследвания и др.), както и да разполагате с попълнена (на латиница) рецепта.
Уточняваме, че всяка държава членка на ЕС сама определя реда, по който отпуска лекарства от реимбурсните си листи.
Тъй като във въпроса Ви не се съдържа достатъчно информация за държавата, в която пребивавате и за срока на Вашия престой, не можем да дадем по-изчерпателен отговор на запитването Ви.