Операция на баща ми в болница Токуда - София
От: С** В** К** Зададен на: 29/11/2018 Отговорен на: 04/12/2018Въпрос
Направиха му операция на сърцето - смениха клапичка с три байпаса . Но няма никакъв ефект или подобрение . Сега пойскаха 4000 лв. за да му сложат някакво апаратче което да успокоява ритъма на сърцето , казаха , че апаратчето е скъпо - поема се част от здравната каса но другата част се заплаща. Баща ми се казва Велико Стефанов Кунев в момента е в болница Токуда в Кардиохирургия на 6 ти етаж . Искам да знам тези 4000 лв. дали ще се вземат правомерно ?
Отговор
Имплантирането и смяната на пейсмекър се заплаща от НЗОК. Пациентът се хоспитализира по клинична пътека (КП) №19 „Постоянна електрокардиостимулация“- 19.1 „Постоянна електрокардиостимулация - антибрадикарден пейсмейкър“ и 19.2 „Постоянна електрокардиостимулация - кардиовертер“.
НЗОК реимбурсира имплантируеми кардиовертер-дефибрилатори за пациенти със сърдечно-съдови заболявания - изделия от група 12.2. от Списъка с медицински изделия по групи, които НЗОК заплаща в условията на болничната медицинска помощ, в рамките на 6 000 лева. (Списъкът е публикуван на сайта на НЗОК - www.nhif.bg - рубрика „За болници“ – вдясно поле „Навигация“ - меню „Лекарствени продукти и медицински изделия, прилагани в болничната медицинска помощ“ – линк „Медицински изделия, прилагани в болничната помощ“ - Списък с медицински изделия по групи, които НЗОК заплаща в условията на болничната медицинска помощ, и стойността, до която НЗОК заплаща за всяка група..., в сила от 01.04.2018 г., с последно изменение от 01.06.2018 г.)
Клиничната пътека се отчита, като в „Направление за хоспитализация/лечение по амбулаторни процедури“ (бл. МЗ-НЗОК № 7), което трябва да издаде лекуващият лекар, задължително се отразява и код на процедура за поставяне на постоянен пейсмейкър от КП № 19.1 или 19.2 и „Формуляр за вложени медицински изделия, стойността на които се заплаща от НЗОК извън цената на клиничната пътека/амбулаторната процедура”.
При конкретна диагноза, включена в Наредбата за диспансеризация, пациентът се насочва за диспансерно наблюдение, съгласно изискванията на наредбата. За целта личният лекар трябва да издаде направление (бл. МЗ-НЗОК №3) към лекар специалист кардиолог, който ще диспансеризира пациента.
Амбулаторно наблюдението на лица с постоянен електрокардиостимулатор се провежда по амбулаторна процедура (АПр.) № 32.