счупена подбедрица и операция с имплант
От: Ф** К** Ч** Зададен на: 27/12/2017 Отговорен на: 28/12/2017Въпрос
Здравейте, при счупване на подбедрица и последвала операция с имплантиране на пирон в крака Здравната каса поема ли/възстановява ли сумата (или част от сумата), заплатена за пирона/импланта? Има ли значение, ако пациентът е пенсионер и придружител на човек с ТЕЛК?
Отговор
Не уточнявате клиничната пътека, по която е проведено лечението, но Ви информираме, че НЗОК заплаща определени медицински изделия, с изключение на ортосинтезните (фиксиращи) консумативи и инструменти, което е регламентирано в съответната клинична пътека.
В клиничните пътеки по ортопедия и травматология са изрично посочени медицинските изделия и скъпоструващи консумативи, които НЗОК не заплаща (това могат да бъдат например титаниеви импланти и винтове, пирони, плаки и пластини…), за каквито вероятно питате.
Потребителската такса за болничен престой в лечебно заведение, сключило договор с НЗОК за изпълнение на определена клинична пътека, е в размер на 5.80 лв. – сума, определена с постановление на Министерския съвет - за всеки ден болнично лечение, но за не повече от 10 дни годишно. Здравноосигурените лица заплащат тази потребителска такса, освен ако не попадат в Списъка на освободените от потребителска такса лица, съгласно Приложение № 12 към Националния рамков договор за медицински дейности за 2017 година.
Потребителската такса, дължима при лечение в болнични заведения е задължителна както за лицата, които са упражнили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, така и за останалите здравноосигурени (освен ако те не са освободени от нея).