Изгубена рецептурна книжка
От: Г** С** С** Зададен на: 31/07/2018 Отговорен на: 27/08/2018Въпрос
Здравейте, майка ми постъпи болница по спешност и в неконтактно състояние. Налага се да и бъде назначена терапия с инсулин, но отдавна е изгубена рецептурната и книжка. Може ли от нейно име БЕЗ пълномощно да ми бъде издадена нова такава и какъв е реда? Благодаря!
Отговор
Съгласно нормативната уредба – „Указания за работа с „Рецептурна Книжка на хронично болния“: Задължително здравноосигуреното лице е длъжно:
- Да закупи и съхранява рецептурната книжка.
- Да уведоми незабавно поделенията на РЗОК или в РЗОК, където е направен избор на ОПЛ при изгубване, кражба или унищожаване на рецептурната книжка, за заличаването на номера ѝ в регистъра на рецептурните книжки.
- Здравноосигурено лице може да притежава само една валидна рецептурна книжка на хронично болния. При необходимост от издаване на нова рецептурна книжка, старата се прекратява от РЗОК.
- Книжката се издава от общопрактикуващ лекар (ОПЛ) или негов заместник (за срока на заместване), при който здравноосигуреното лице е осъществило постоянен или временен избор.
- Нова рецептурна книжка се преиздава само след като ЗОЛ е получил изписаните по старата рецептурна книжка лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели.
- Право да вписва диагнози в рецептурната книжка има само общопрактикуващ лекар (ОПЛ) или негов заместник (за срока на заместване), при който здравноосигуреното лице (ЗОЛ) е осъществило постоянен или временен избор.
Съгласно Националния рамков договор 2018 (НРД 2018) за медицинските дейности лекарствените продукти, медицинските изделия и диетичните храни за специални медицински цели се предписват след извършен преглед/консултация от лекаря, който се документира в амбулаторния лист и се удостоверява с подписа на ЗОЛ.
В случай на хоспитализиране на ЗОЛ за периода на хоспитализацията лекарят от лечебно заведение за извънболнична помощ/ОПЛ/ не предписва лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни, необходими за:
1. основното заболяване, за което е хоспитализирано лицето;
2. новооткрито заболяване по време на стационарното лечение;
3. промяна на терапията за придружаващи хронични заболявания, назначена от лекар в извънболничната помощ и заплащана от НЗОК.
В конкретния случай след изписване от болницата ЗОЛ, лично, предава епикризата на ОПЛ за нанасяне на диагнозата и лекарствата, (назначени му в лечебното заведение) в здравното му досие. ЗОЛ закупува нова рецептурна книжка, която представя на ОПЛ, същия я попълва(нанася нова диагноза, ако има в епикризата на ЗОЛ) и тя се заверява в РЗОК (след анулиране на изгубената рецептурна книжка в РЗОК).