ортопедия
От: С** В** Б** Зададен на: 26/05/2011 Отговорен на: 30/05/2011Въпрос
бих попитал , какви консумативи се заплащат от пациента , нужно ли е да заплащам пирони след като съм здравно усигурен, и какво лечение ми предлагате без доп заплащане не разполагам с никакви пари,претърпях извън трудова злополука счупени са ми и 2- те кости наподлакътника
Отговор
Лечебното заведение е длъжно да обяви на видно място договорените клинични пътеки (КП) и цените, които НЗОК заплаща за тях; както и видовете медицински изделия и цените, до които НЗОК заплаща за същите (в случаите, когато медицинското изделие е включено при изпълнение на диагностично-лечебния алгоритъм в клиничната пътека).
НЗОК не заплаща ортосинтезните (фиксиращи) консумативи и инструменти, което е регламентирано в съответната КП. Такива консумативи представляват – например –„резорбируеми винтове и анкери при артроскопски процедури”, „инструменти за фиксиращи процедури - т.нар. „пирон/винтове...” След като лекуващият лекар определи по коя клинична пътека ще бъде проведено лечението, може да направите справка за наличието на такива консумативи в Приложение № 18 – „Клинични пътеки”, публикувано на сайта на НЗОК в меню „Национален рамков договор 2011” – подменю „2011 за медицински дейности” – „Приложение № 18”.
За всеки ден болнично лечение заплащате потребителска такса в размер на 2% от минималната работна заплата, установена за страната, (т.е. по 4.80 лв.) но не повече от 10 дни годишно. Не дължите потребителска такса за лечение в болница, ако имате заболяване, включено в Списъка на освободените от потребителска такса лица. Списъкът е публикуван на интернет страницата на НЗОК в рубрика „Национален рамков договор 2011”, подлинк „Приложения към НРД – Приложение № 14.”