Заплащане на каса в Болницата или по сметка на фирма?
От: С** Ш** Зададен на: 25/03/2011 Отговорен на: 05/04/2011Въпрос
Уважаеми господа, В настоящия момент дядо ми е пациент на МБАЛ Света Анна - гр.Варна в Клиниката по ортопедия и травматология.Персонала на клиниката не ми предоставя достъп до официално одобрени доставчици на ортосинтезни материали, които са сключили договор с болницата, а раздава хвъчащи листчета с банкови сметки на фирми.На първо място не е предоставено право на избор на изделие на пациента и не на последно пациента няма възникнали правни взаимоотношения с посочените фирми, а само към болницата в която е приет по спешност. Искам да ми цитирате точно текстовете, които регламентират задължението на пациента да плаща по сметка на фирми, а не по сметка на болницата. Също така искам да знам болницата дали може да откаже спешно лечение. Пуснал съм две жалби срещу МБАЛ Света Анна гр.Варна, които в момента се разглеждат от ИА Медицински одит и МЗ, там подробно е описано всичко.
Отговор
Уважаеми г-н Шопов, Лечебното заведение е длъжно да обяви на видно място договорените клинични пътеки (КП) и цените, които НЗОК заплаща за тях; както и видовете медицински изделия и цените, до които НЗОК заплаща за същите (в случаите, когато медицинското изделие е включено при изпълнение на диагностично-лечебния алгоритъм в КП) – чл. 166 от НРД 2011.НЗОК не заплаща ортосинтезните (фиксиращи) консумативи и инструменти, което е регламентирано в съответната КП.
НЗОК заплаща ставна протеза за тазобедрена става до 1080 лв. и ставна протеза за колянна става до 2700 лв. (Постановление № 304 на МС от 17.12.2010 г., раздел „II. Цени на медицинските изделия в болничната помощ”). В случай, че пациентът предпочете по-скъпо медицинско изделие, то той доплаща разликата в цената (чл. 15 от Постановление № 304 на МС от 17.12.2010 г.).
Лечебните заведения за болнична помощ не могат да оказват спешна медицинска помощ, извън дейностите по специалността по която те работят, защото не разполагат с квалифициран екип и подходящо апаратура за това, но могат да приемат по спешност случаи по конкретната медицинска специалност.
При постъпване на пациент в лечебно заведение за болнична помощ приемащият лекар преценява състоянието на пациента и отразява в направление за хоспитализация бл. НЗОК/МЗ № 7, този прием - като „спешен” или „планов”. В случай, че приемът на пациента е спешен, то този пациент следва да бъде опериран в спешен порядък – до 6 часа от приема, или в условията на отложена спешност – до 24 часа от приема, ако за целите на диагностиката е необходимо да бъдат проведени изследвания, без които не може да бъде преценен оперативният риск. Операция, която не търпи отлагане, се извършва единствено по животоспасяващи причини.